Kova su tripsais
Jei ant augalų lapų iš pradžių išilgai gyslų, vėliau ir kitur atsiranda smulkių balsvų dėmelių, kurių vis daugėja, o lapai pamažu išblykšta, vėliau paruduoja ir nudžiūsta tai greičiausiai Jūsų augalus užpuolė tripsai.
Jei turėjote šių kenkėjų antplūdį praeitą sezoną, tai rekomenduojame pavasarį prieš daigų sodinimą dezinfekuoti šiltnamio žemę bei konstrukcijas specialiai tam skirta dezinfekcine priemone – įsigyti galite paspaudę šią nuorodą. Žiemoja suaugę tripsai viršutiniame dirvos sluoksnyje ir po augalų liekanomis, šiltnamiuose – įvairiuose plyšiuose, todėl dezinfekuoti būtina siekiant apsaugoti būsimą ten augsiantį derlių.
Taip pat labai svarbu naikinti piktžoles, nes anksti pavasarį būtent jomis šie kenkėjai ir maitinasi.
Tripsai duriamaisiais burnos organais praduria lapo, žiedo ar vaisiaus ląstelės sienelę ir čiulpia sultis. Ant lapų formuojasi šviesios, vėliau paruduojančios nekrotinės dėmės, ant kurių matomi jų ekskrementai. Vaisiai ant augalų deformuojasi, sprogsta, o sprogimo vietoje matyti susidaręs kamštinis audinys. Jie sugadina žiedų prekinę išvaizdą, kai kurie žiedai visai neišsiskleidžia. Suaugę tripsai gali maitintis nektaru. Vakarinis tripsas taip pat perneša virusines pomidorų ligas.
Palankios sąlygos tripsams – sausi ir karšti orai, užsilaikius tokiam orui jie sparčiai plinta. Tripsai labai aktyvūs šiltą pavasarį, vasaros pradžioje.
Itin pažeidžiamos tripsų yra braškės žydėjimo metu. Tripsai minta braškių žiedų nektaru, deda kiaušinėlius tarp taurėlapių. Per keletą dienų išsivystančios lervos maitinasi uogų užuomazgomis. Pažeistos braškių uogos įgauna bronzinį, pilkšvą atspalvį, ant jų atsiranda įtrūkimų. Uogos lieka neryškios, neparausta, derlius ženkliai sumažėja.
Jau pastebėjus kenkėjus ant augalų, rekomenduojame naudoti žemiau išvardintas priemones.
Pirmiausia nupurkškite augalus su NeemAzal – augalas pasidengs plona plėvele, taip pat per lapų paviršių dalis preparato veikliosios medžiagos nukeliaus ir į vidinius augalo audinius. Kenkėjus preparatas veikia tik oraliniu būdu, jiems maitinantis augalais, nupurkštais NeemAzal tirpalu. Patekus veikliajai medžiagai į organizmą, kenkėjas nebegali nusinerti bet kurioje vystymosi stadijoje. Praėjus kelioms valandoms po nupurškimo, jau galima pastebėti pirmus preparato veikimo požymius – kenkėjai, jų lervos ar vikšrai praranda aktyvumą ir nustoja maitintis. Po kelių dienų kenkėjai žūva, nespėję palikti palikuonių.
Prikabinkite lipnių gaudyklių, kurios išteptos specialiais, nedžiūstančiais klijais, atspariais įvairioms aplinkos sąlygoms. Mėlynos spalvos gaudyklės labiau vilioja patinėlius, o geltonos – pateles, todėl rekomenduojame naudoti kartu tiek Mini magnet Blue, tiek Magnet yellow.
Vėliau, kas 2 savaites augalus purkškite priemone Fizimite, kuri ne tik nuplaus augalų lapų paviršių nuo kenksmingų organizmų, bet ir suaktyvins fiziologinius procesus bei patikimai apsaugos nuo kenkėjų ir ligų.
Rekomenduojame kartu naudoti paviršiaus aktyviąją medžiagą Lip top gold, kuri pagerins augalų apsaugos priemonių, mikroelementų ir kitų produktų pasisavinimą ir padengimą ant augalų bei neleis purškiamoms priemonėms nuvarvėti.
Įrašo pradžioje galite pamatyti kaip atrodo kenkėjai ir jų pažeisti augalų lapai bei uogos.