Kaip paruošti substratą sėjai ?
Greit pradėsime sėti daržoves ir gėles. Reikia numatyti, ne tik ką, bet ir į ką sėsime. Tai koks substratas geriausias? O gi tas, kuris labiausiai tinka sėkloms dygti: lengvas, purus, nesukrenta ir nesudaro plutelės, laidus orui ir vandeniui, neužkrėstas ligomis, kenkėjais ir piktžolių sėklomis, o pH = 6,0 – 6,8 (šiek tiek rūgštus, beveik neutralus). Kur tokį ir gauti? Idealaus gal ir nėra, bet kai ką galime patarti.
Geriausiai tiks smulkios struktūros, neutralios terpės durpinis substratas, specialiai paruoštas sėkloms daiginti. Jis būna universalus arba pritaikytas skirtingoms augalų grupėms. Jo savybės atitinka visus reikalavimus, tačiau dėl ligų užkrato vis tik reiktų apsidrausti. Ką daryti su nupirktu substratu? Pirmiausiai, paskleisti, kad bent porą dienų prasivėdintų. Vėliau sudrėkinti ir gerai išmaišyti, kad drėgmė vienodai pasiskirstytų. Substratas turi būti drėgnas, bet nešlapias. Yra keli paprasti būdai substratui dezinfekuoti:
- sulaistyti fungicido Previcur 1,25% tirpalu (2,5 ml preparato praskiesti 200 ml vandens). Jo užteks 10 l substrato.
- Naudoti 0,1 % kalio permanganato tirpalą (1 g KMnO4 – 1l vandens) Tokiu tirpalu geriau palaistyti jau į indelius subertą substratą.
- Indeliuose esantį substratą sulaistyti verdančiu vandeniu.
Ar tinka sėjai daržo žemė, savo paruoštas kompostas? Palyginkite savybes. Daržo žemė ir kompostas sukrenta, sudaro plutelę, daugiau ar mažiau užkrėsta ligomis ir kenkėjais. O ką jau kalbėti apie piktžolių sėklas! Ne kiekvienas sugeba atskirti daržovių ar gėlių daigelius nuo piktžolių. Bet prie gerų norų viskas įmanoma. Galima pagerinti žemių struktūrą, yra būdų piktžolėms pašalinti, žemėms dezinfekuoti (keli jų aprašyti).
Tai tik patarimai. Kiekvienas pats nusprendžia, į kokį substratą sėti. Viskas priklauso nuo to, kiek darbo ir pastangų esate pasiryžę įdėti.